Målnummer
HD-O-3927-21
Datum
2022-05-25
RUBRIK
Dödsbo skyldigt träda in i mål om återvinning
KOMMENTAR
Strax innan ett bolag gick i konkurs hade en utbetalning på 1,4 miljoner gjorts från bolaget. Konkursboet väckte talan och yrkade att en styrelseledamot skulle betala tillbaka detta belopp med stöd av dels bestämmelserna i 4 kap. 5 och 6§§ konkurslagen om återvinning i konkurs, dels bestämmelsen i 17 kap. 6§ aktiebolagslagen (2005:551) om återbäringsskyldighet vid olaglig värdeöverföring. Kort efter att styrelseledamoten delgetts stämning och bestritt käromålet så avled han. Dödsboet avstod från möjligheten att träda in i rättegången. Konkursboet begärde att dödsboet skulle förpliktas att träda in. Tingsrätten avslog begäran, men hovrätten underrättade dödsboet om skyldigheten att träda in som part. Dödsboet har överklagat till Högst domstolen där frågan ör om ett dödsbo efter en avliden svarande är skyldig att, på yrkan från kärande, träda in i en pågående rättegång om återbetalning till ett konkursbo. HD finner att betalningsskyldigheten inte är av en så personlig karaktär att den upphörde genom mannens död. Konkursboets fordran gäller därmed numera i förhållande till dödsboet, som ör skyldigt att träda in i målet.
Saken
Återvinning i konkurs

För att läsa all information och ladda ner den dom som eventuellt hör till behöver du ha ett abonnemang på Lex Press. Kontakta LexPress kundtjänst för vidare information.


Notera att om du fått detta dokument som en sökträff men inte hittar informationen du söker på denna sida så är det troligt att träffen gjorts i filen.